MIDSTATES FINALS 2023
Friday
Friday Oct 13 2023 7:00PM
 
BAREBACK RIDING
  1 DALTON REHMERT, BELDING MI
  2 BUCKY MCALPINE, ANACONDA MT
  3 BLAYN HUGHSTON, MCBAIN MI
 
 
SADDLE BRONC
  1 CLAYTON HOOVER, GREENSBURG IN
  2 CREEK CALDWELL, BAINBRIDGE IN
  3 BRONC READ, SOUTH LYON MI
  4 WESLEY GRUBBS, DANVILLE IN
  5 TREG HUVER, NASHVILLE MI
  6 CODY GOERTZEN, UNION CITY OK
  7 ELI HERSHBERGER, MCBAIN MI
 
 
BULL RIDING
  1 LAWAYNE WICKEY, MENDON MI
  2 JONATHON DOMMISSE, BYRON CENTER MI
  3 KEVIN WICKEY, MENDON MI
  4 TREG HUVER, NASHVILLE MI
  5 COLE PRICE, CRAWFORDSVILLE IN
  6 WYATT BOWEN, SYRACUSE IN
  7 TRACE SCARLAVAI, WHITE CLOUD MI
  8 LANE NELSON, CHASE MI
 
 
STEER WRESTLING
  1 CALEB BAUS, GRAND RAPIDS OH
  2 BUMP POSTLETHWAIT, ADRAIN MI
  3 BRANDON KENNEDY, OTISVILLE MI
  4 JOHN HUNT, LAPEER MI
  5 ELI HERSHBERGER, MCBAIN MI
  6 JUSTIN MOREHOUSE, WILLIAMSPORT IN
  7 ELI TIPPMANN, NEW HAVEN IN
  8 CORD BARRICKLOW, UNION CITY TN
  9 CLAY MILHOLLIN, PARKER CITY IN
  10 CHAD TAYLOR, EATON RAPIDS MI
 
 
TIE DOWN ROPING
  1 CALE JOHNSON, OSSEO MI
  2 DON THOMAS, MORGANSFIELD KY
  3 SCOTT MCMAHON, MAXWELL ON
  4 JAYDEN HAWKINS, GOSHEN IN
  5 STRAND BARRICKLOW, WORTHINGTON IN
  6 TREVOR COLBY, SEYMOUR IN
  7 CORD BARRICKLOW, UNION CITY TN
  8 CLAY YADON, OTTERBEIN IN
  9 BLAKE ANDIS, ALBION IN
  10 JAROD NOOREN, MOSSLEY ON
 
 
BREAKAWAY ROPING
  1 JILLIAN HAWKINS, GOSHEN IN
  2 JESSICA GATLIN, FREETOWN IN
  3 ASHTON BARRICKLOW, LEBONON IN
  4 JESSICA HIEBERT, HIGHLAND MI
  5 KENNEDY HAYES, NORTH SALEM IN
  6 JESSICA FISHER, OXFORD OH
  7 JESSIE NOOREN, MOSSLEY ON
  8 KAYLA O’HERAN, NASHVILLE MI
  9 JESSICA BENNETT, FREEMONT MI
  10 CHELSEA WALLACE, MANITOU BEACH MI
 
 
TEAM ROPING
  1 TREVOR BOWLING, HAMILTON OH
TOM BOWLING, HAMILTON OH
  2 SAM SILVERMAN, CEDAR SPRINGS MI
NICK DELEON, CYGNET OH
  3 TRACE HUGHSTON, MCBAIN MI
SAM BEASLEY, ALLEN MI
  4 KACEY STOLLAR, GREENVILLE OH
CALE JOHNSON, OSSEO MI
  5 STRAND BARRICKLOW, WORTHINGTON IN
COREY BARNETT, SCOTTSBURG IN
  6 CODY WATTS, MILFORD IN
JAYDEN HAWKINS, GOSHEN IN
  7 JON CLARK, WALKERTON IN
CLAY NORRIS, WALKERTON IN
  8 PRESTON BARTOW, GRANGER IN
JAKE HAWKINS, CLAYPOOL IN
  9 SERGIO FORNAZIN JR, NEW HAVEN IN
ADAM SCHLECHTY, ANSONIA OH
  10 DAKOTA SUNDAY, HUNTINGTON IN
CODY GATLIN, SEYMOUR IN
 
 
BARREL RACING
  1 JAMIE JOHNSON, STANWOOD MI
  2 HALEY HUGHSTON, MCBAIN MI
  3 ASHLEY KETRON, COLUMBUS IN
  4 AYLA MANLEY, MOUNT VERNON IN
  5 BARBARA SCHROCK, WAUSEON OH
  6 HEATHER KOSMOWSKI, AVOCA MI
  7 MILEY BEKINS, SAND LAKE MI
  8 EMILY STILES, PLYMOUTH IN
  9 ASHLEY BAUMBACH, HUDSONVILLE MI
  10 RACHEL STICKLER, REMUS MI
 
 
RANCH BRONCS
  1 DEVON EASTMAN, CENTERVILLE IN
  2 JON CLARK, WALKERTON IN
 
MIDSTATES FINALS 2023
Saturday
Saturday Oct 14 2023 7:00PM
 
BAREBACK RIDING
  1 DALTON REHMERT, BELDING MI
  2 BUCKY MCALPINE, ANACONDA MT
  3 BLAYN HUGHSTON, MCBAIN MI
 
 
SADDLE BRONC
  1 CLAYTON HOOVER, GREENSBURG IN
  2 CREEK CALDWELL, BAINBRIDGE IN
  3 BRONC READ, SOUTH LYON MI
  4 WESLEY GRUBBS, DANVILLE IN
  5 TREG HUVER, NASHVILLE MI
  6 CODY GOERTZEN, UNION CITY OK
  7 ELI HERSHBERGER, MCBAIN MI
 
 
BULL RIDING
  1 LAWAYNE WICKEY, MENDON MI
  2 JONATHON DOMMISSE, BYRON CENTER MI
  3 KEVIN WICKEY, MENDON MI
  4 TREG HUVER, NASHVILLE MI
  5 COLE PRICE, CRAWFORDSVILLE IN
  6 WYATT BOWEN, SYRACUSE IN
  7 TRACE SCARLAVAI, WHITE CLOUD MI
  8 LANE NELSON, CHASE MI
 
 
STEER WRESTLING
  1 CALEB BAUS, GRAND RAPIDS OH
  2 BUMP POSTLETHWAIT, ADRAIN MI
  3 BRANDON KENNEDY, OTISVILLE MI
  4 JOHN HUNT, LAPEER MI
  5 ELI HERSHBERGER, MCBAIN MI
  6 JUSTIN MOREHOUSE, WILLIAMSPORT IN
  7 ELI TIPPMANN, NEW HAVEN IN
  8 CORD BARRICKLOW, UNION CITY TN
  9 CLAY MILHOLLIN, PARKER CITY IN
  10 CHAD TAYLOR, EATON RAPIDS MI
 
 
TIE DOWN ROPING
  1 CALE JOHNSON, OSSEO MI
  2 DON THOMAS, MORGANSFIELD KY
  3 SCOTT MCMAHON, MAXWELL ON
  4 JAYDEN HAWKINS, GOSHEN IN
  5 STRAND BARRICKLOW, WORTHINGTON IN
  6 TREVOR COLBY, SEYMOUR IN
  7 CORD BARRICKLOW, UNION CITY TN
  8 CLAY YADON, OTTERBEIN IN
  9 BLAKE ANDIS, ALBION IN
  10 JAROD NOOREN, MOSSLEY ON
 
 
BREAKAWAY ROPING
  1 JILLIAN HAWKINS, GOSHEN IN
  2 JESSICA GATLIN, FREETOWN IN
  3 ASHTON BARRICKLOW, LEBONON IN
  4 JESSICA HIEBERT, HIGHLAND MI
  5 KENNEDY HAYES, NORTH SALEM IN
  6 JESSICA FISHER, OXFORD OH
  7 JESSIE NOOREN, MOSSLEY ON
  8 KAYLA O’HERAN, NASHVILLE MI
  9 JESSICA BENNETT, FREEMONT MI
  10 CHELSEA WALLACE, MANITOU BEACH MI
 
 
TEAM ROPING
  1 TREVOR BOWLING, HAMILTON OH
TOM BOWLING, HAMILTON OH
  2 SAM SILVERMAN, CEDAR SPRINGS MI
NICK DELEON, CYGNET OH
  3 TRACE HUGHSTON, MCBAIN MI
SAM BEASLEY, ALLEN MI
  4 KACEY STOLLAR, GREENVILLE OH
CALE JOHNSON, OSSEO MI
  5 STRAND BARRICKLOW, WORTHINGTON IN
COREY BARNETT, SCOTTSBURG IN
  6 CODY WATTS, MILFORD IN
JAYDEN HAWKINS, GOSHEN IN
  7 JON CLARK, WALKERTON IN
CLAY NORRIS, WALKERTON IN
  8 PRESTON BARTOW, GRANGER IN
JAKE HAWKINS, CLAYPOOL IN
  9 SERGIO FORNAZIN JR, NEW HAVEN IN
ADAM SCHLECHTY, ANSONIA OH
  10 DAKOTA SUNDAY, HUNTINGTON IN
CODY GATLIN, SEYMOUR IN
 
 
BARREL RACING
  1 ASHLEY KETRON, COLUMBUS IN
  2 EMILY STILES, PLYMOUTH IN
  3 HEATHER KOSMOWSKI, AVOCA MI
  4 RACHEL STICKLER, REMUS MI
  5 MILEY BEKINS, SAND LAKE MI
  6 JAMIE JOHNSON, STANWOOD MI
  7 HALEY HUGHSTON, MCBAIN MI
  8 BARBARA SCHROCK, WAUSEON OH
  9 ASHLEY BAUMBACH, HUDSONVILLE MI
  10 AYLA MANLEY, MOUNT VERNON IN
 
 
RANCH BRONCS
  1 DEVON EASTMAN, CENTERVILLE IN
  2 JON CLARK, WALKERTON IN